Menu Statistics
Right Bottom Statistics

Right Bottom

Forums

I vypnutý smartphone snižuje výkon vašeho mozku

 

I vypnutý smartphone snižuje výkon vašeho mozku

Příspěvekod administrator » čtv 10. srp 2017 15:19:09

Obrázek

Nejnovější studie provedená na Texaské univerzitě v Austinu prokázala, že pouhá přítomnost smartphonu výrazně snižuje naše kognitivní schopnosti. Výkon mozku přístroj negativně ovlivňuje dokonce i tehdy, když je vypnutý.

Psycholog Adrian Ward a jeho spolupracovníci prováděli experiment s téměř 800 uživateli smartphonů a jako první se pokusili odhalit to, jaký vliv má blízkost chytrého telefonu na plnění zadaných úkolů. Pro účastníky studie byla připravena řada počítačových testů, které měřily jejich kognitivní schopnosti a dispozice, tedy funkci mozku, jako je uchovávat a zpracovávat data v daném okamžiku. Všechny úlohy od testovaných vyžadovaly maximální míru soustředění. Před zahájením testování byli dobrovolníci náhodně instruováni, aby své smartphony umístili na stůl, dali do kapsy, nebo odnesli do jiné místnosti. Všichni také museli své přístroje nastavit na tichý režim.

Obrázek

Vykažte smartphone z místnosti

Výsledky testů prokázaly, že účastníci, jejichž smartphone byl odložen do jiné místnosti, dosáhli při testování nejlepších výsledků. Naopak nejhůře na tom byli jedinci s telefonem umístěným na stole, a to i přesto, že měli pocit, že úkolům věnovali plnou pozornost. Další série pokusů ukázala, že blízkost smartphonu negativně ovlivňuje paměť, koncentraci, prostorovou orientaci, ale i řeč, vyjadřování a porozumění bez ohledu na to, zda je přístroj vypnutý nebo zapnutý, nebo zda leží na své rubové, nebo naopak lícní straně. „Není to tím, že by lidé byli rozptýleni, protože na svých telefonech dostávali oznámení. Pouhá přítomnost smartphonu stačila ke snížení jejich kognitivních funkcí,“ dokládá Ward.

Obrázek

Mobily zbytečně zaměstnávají mozek

Tím se podle vědců vysvětluje současný lineární trend – smartphone hraje v našich životech stále významnější roli, zatímco naše kognitivní kapacita klesá. Příčinou je prý skutečnost, že ačkoli se snažíme plnit úkoly samostatně bez smartphonu, část našeho mozku musí neustále aktivně pracovat na tom, abychom ovládli naše nutkání telefon zkontrolovat a používat. Jedná se o zvláštní proces, při němž se „usilovně snažíme myslet na to, abychom na něco nemysleli“, který vyčerpává naše omezené kognitivní zdroje. V důsledku toho tak dochází k výrazným ztrátám mozkové energie, kterou bychom mohli efektivně investovat jinam.

foto: Shutterstock, zdroj: Science Daily
https://www.flowee.cz/eco/technika/2343 ... -internetu
administrator
Administrátor
 
Příspěvky: 4566
Registrován: sob 17. pro 2011 17:26:05
 

Zpět na Pomoc při specifických poruchách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Forums Bottom
cron