Menu Statistics
Right Bottom Statistics

Right Bottom

Forums

Šikana

 

Šikana

Příspěvekod administrator » pon 09. črc 2018 19:21:42

Šikanovali vám dítě? Jak mu pomoci se z toho vzpamatovat a pro příště tomu předejít

Obrázek

Šikana je nebezpečná „hra“, která dokáže ovlivnit na celý život. Následky se mohou objevit i několik desítek let poté, co jste vy nebo vaše dítě šikanu prožili. Zbystřit by měli hlavně rodiče. Ti totiž mohou svému dítěti pomoci více, než si někdy myslí.

Je začátek prázdnin a na vašem dítěti je znát úleva, která nastala koncem školního roku. Může se zdát, že je to jen díky tomu, že má klid od učení a může si užívat prázdniny, ale ne vždy je to takto jednoduché. Vašemu dítěti možná někdo ubližuje ve škole a bálo se vám s tím svěřit a teď má konečně od agresora pokoj – bohužel jen na chvíli – do začátku dalšího školního roku.

A co teď? Prázdniny začaly a vy nemáte možnost začít to ve škole řešit a zjišťovat podrobnější informace. Je na čase, abyste se svým potomkem více mluvili a ujistili ho, že se nemusí bát a se vším se vám může svěřit. Pokuste se v klidu srovnat pocuchané nervy, chce to ale vypořádat se s případnými psychickými následky a dítě naučit, jak se podobné situaci pro příště bránit. Dva měsíce prázdnin na pořádnou terapii nepostačí, máte ale dost času minimálně rozpoznat jeho obavy a začít s nimi pracovat, případně zvážit, jak riziko šikany v budoucnu minimalizovat.

Na co upozornit školáka a čemu věnovat jako rodič pozornost.

- Seznámit své dítě s možností nebezpečí, ještě před tím, než nastoupí do školy. Můžete problém popsat formou příběhu či pohádky.

- Další důležitou zásadou je zejména dobrá komunikace a vztah s dítětem. Pokud vám dítě nevěří a necítí pocit jistoty a bezpečí, nikdy se vám nesvěří s něčím tak vážným jako je šikana.

- Všímat si detailů při vyprávění o škole i mimo domov.

- Zajímejte se na rodičovských schůzkách o tom, jak vaše dítě vychází s ostatními spolužáky.

Tipy, jak pomoci dítěti k zařazení se zpět do života

O šikaně se hodně mluví, přesto ji má mnoho dospělých tendenci bagatelizovat. Bohužel si šikanované dítě zadělává na pořádná traumata a nefunkční sociální vazby, což může ovlivnit a zásadně formovat jeho osobnostní rozvoj a budoucí partnerské i profesní vztahy. Čím dříve se s nepříjemnou situací pokusí vyrovnat, tím lépe- A v tom mu můžete zásadně pomoci právě vy.

- Odhalte, co je příčinou a spouštěčem šikany: může to být něco, co změníte těžko (fyzický handicap, problémy se studiem a známkami, levnější oblečení a starý mobil, protože na lepší nemáte apod.), ale i snáze odstranitelné příčiny (zlozvyky, agresivní a asociální chování vůči druhým, nevyřešené křivdy z dřívějška…).

- Vymyslet aktivitu nebo koníček, který by ho bavil a naplnil tak čas, kdy se bojí a je uzavřen. Dítě by nemělo jen sedět doma a žít ve svém fantazijním světě, do kterého utíká před nepříjemnou realitou. Pokud je vaše dítě spíše zakřiknuté a špatně zapadá v kolektivu, chce to ho pozvolna a nenuceně zařazovat mezi lidi a přes oblíbenou aktivitu by to mohlo jít snáze.

- Každý den s ním mluvit, nejen o škole. Pokusit se najít společné téma, které ho baví, podněcovat v něm radost.

- Jezdit na rodinné výlety, pořádat oslavy, trávit společně chvíle, při kterých zapomene na tíživé chvíle, vyváží jimi stresové okamžiky. Harmonie je důležitá.

- Léto je ideální možností, jak může dítě strávit pár chvil v jiném prostředí. Zajeďte na rodinnou dovolenou, na chalupu, k babičce. Vytržení ze známého prostředí ho přivede na jiné myšlenky.

- Odborná pomoc je rozhodně na místě. Hodně napoví konzultace v krizovém centru, s většími šrámy pomůže psychoterapie, případně podpořená léky, hodně s sebevědomím udělá osobnostní sebekoučink nebo kurz rozvíjející (sebe)vyjadřovací schopnosti.

- Můžete pracovat s vlastním dítětem, bohužel nezměníte původce šikany. Zvažte přestup na jinou školu, kde si dítě může najít nové přátelé. Buďte ale k situaci kritičtí a mějte nadhled: není váš potomek typickým terčem šikany, není pravděpodobné, že přestup nic nevyřeší?


Šikana mimo školu


Šikana se netýká pouze školního roku a prostředí. Přes léto se může vaše dítě stát obětí třeba i na letním táboře. Pokud vám už druhý den dítě volá, že chce domů, věnujte tomu pozornost a ptejte se po důvodech. Nemusí to být jen steskem po domově.


- Zeptejte se svého potomka, co vše se děje a kdo mu ubližuje.


- Zavolejte některému z vedoucích a žádejte o více informací. Obeznamte je s tím, co víte od dítěte a trvejte na tom, aby nenechali situaci vyšumět.


- Sedněte do auta a pro dítě si zajeďte. Nemusíte ho hned odvážet z tábora, hodně udělá váš zájem, fakt, že berete jeho situaci vážně, možná si jen bude potřebovat promluvit, dodat několik rad.


- Řešte na místě, kdo je šikanátorem a z jakého důvodu vašemu dítěti ubližuje. Nemluvte ale s dotyčným dítětem nikdy sami, riskujete, že se to obrátí proti vám a vašemu dítěti.


- Požadujte, aby rodiče agresora byli obeznámeni s jeho chováním. Třeba ani neví, že se tak jejich dítě chová. Raději toto neřešte vy sami, přeci jen jste v celé situaci citově zaangažování, lepší bude nechat to na ráborových vedoucích, mají více zkušeností, děti i rodiče mohou lépe znát i z celoroční činnosti. Zajímejte se ale, že vše postupuje.

- Ujistěte své dítě, že ve vás má jistotu a že už mu nikdo nebude ubližovat. Vezměte ho na příjemné místo, kde na nepříjemné vzpomínky zapomene.


Varovné signály, že se něco děje


- Nechce se mu chodit z domu, nekomunikuje, nesvěřuje se s novinkami, je smutné.


- Nemá žádné zájmy a koníčky.


- Vrací se s poškozeným oblečením či jinými věcmi, říká si více o kapesné, ztrácí školní pomůcky a osobní věci.


- Má nějaké zranění a nedokáže přesvědčivě říct, jak se mu to stalo.


- Nemá kamarády, je osamocené, nechodí ven a stává se uzavřeným sám do sebe.


Jak postupovat při podezření na šikanu:


- Ujistěte své dítě, že jste zcela na jeho straně a že vám může říct vše, co ho trápí.


- Pokuste se zjistit co nejvíce informací. Zkuste například zajít nebo zavolat do školy, mluvte o tom na rodičovských schůzkách – možná nebudete sami.


- Pokud bylo vaše dítě fyzicky napadeno, nechte ho vyšetřit lékařem a případně i psychologem. Poté ho určitě pár dní neposílejte mezi šikanátory.


- Pokud nemáte jinou možnost, nebojte se nechat dítě přeložit do jiné třídy nebo školy.


- V případě, že nenajdete společnou řeč s vedením školy, nebojte se obrátit na školní úřad nebo inspekci.


- Jestliže máte podezření na páchání trestného činu, nebojte se kontaktovat Policii ČR.

http://doma.nova.cz/clanek/rodinaadeti/ ... -internetu
administrator
Administrátor
 
Příspěvky: 4566
Registrován: sob 17. pro 2011 17:26:05
 

 

Re: Šikana

Příspěvekod administrator » ned 26. srp 2018 10:47:04

Šikanou je ohroženo každé dítě. Jak s ní zatočit?

Policie ČR na svých webových stránkách poskytla rodičům i dětem stručné informace, jak postupovat v případě, že se s tímto negativním jevem setkají.

Rodiče pozor! Šikana mezi dětmi je skryté nebezpečí!
Máte doma dítě školního věku? Mluvíte s ním na téma šikana? Máte pocit, že Vašeho dítěte se to netýká? Možná ano, ale co když to tak není?


Co je šikana?
jákékoliv chování, jehož záměrem je opakovaně ubližovat, ohrožovat nebo zastrašovat jiného člověka, případně skupinu lidí,
zahrnuje jak fyzický útok v podobě bití, poškozování věcí druhé osobě, tak i útok slovní v podobě vydírání, nadávek, pomluv, vyhrožování či ponižování,
většina případů šikany mezi dětmi se odehrává ve škole, na cestě do školy nebo ze školy, případně v okolí bydliště,
nebezpečí šikany spočívá především v závažnosti, dlouhodobém působení a s tím souvisejících následcích v oblasti duševního a fyzického zdraví.

Druhy šikany

Fyzická agrese - agresor používá k šikanování oběti fyzické násilí, popřípadě předměty, kterými učiní útok důraznějším (baseballová pálka, batoh apod.).
Slovní agrese a zastrašování - agresor oběti vyhrožuje fyzickým útokem, zastrašuje, nadává jí, vysmívá se nebo jí zastrašuje.
Krádeže, ničení a manipulace s věcmi - agresor oběti ničí a odcizuje věci nebo si věci půjčuje a vrací je znehodnocené (zejména tužky, celý penál a jiné školní pomůcky).
Násilné a manipulativní příkazy - agresor nutí oběť k různým nepříjemným činnostem a úkolům (např. psát za někoho domácí úkoly, nosit a odevzdávat svačinu či kapesné).

Kdo bývá dětskou obětí šikany?

Dítě, které se neumí nebo nemůže bránit.
Dítě, které se jakýmkoliv způsobem odlišuje od očekávaného průměru (nosí brýle, přestěhovalo se, má nadváhu apod.)
Dítě fyzicky slabé, popř. uzavřené, které těžko navazuje osobní kontakt s ostatními dětmi.
Dítě duševně zaostalejší, popř. pomalejší v uvažování.
Dítě jiné barvy pleti, často příslušník národnostní menšiny.
Dítě nadprůměrně duševně vybavené, dětský genius.

Jak poznáme dítě-agresora?

Bývá zpravidla starší, tělesně zdatný, agresivní k vrstevníkům a mnohdy i k učitelům, mívá kázeňské problémy.
Může být všeobecně oblíbený, temperamentní, sebevědomý, méně nadaný a někdy až překvapivě nebezpečný.
V kolektivu častu vystupuje v roli vůdce.
Pochází často z rodiny, kde je fyzické, popř. psychické násilí používáno jako běžný komunikační prostředek.
K maskování svých činů často používá "důvěryhodné vysvětlení", které se snaží opřít o tvrzení svých obdivovatelů.

Jaké může být dítě-agresor?

"Hrubián" - primitivní, impulsivní, hrubý, s kázeňskými problémy, má narušený vztah k autoritě, mnohdy zapojený do gangů páchajících trestnou činnost, forma - šikanuje tvrdě a nelítostně, vyžaduje absolutní poslušnost, šikanování používá cíleně k zastrašování ostatních, rodinné prostředi - častý výskyt agrese a brutality rodičů, agresoři násilí napodobují a vracejí.
"Elegán" - velmi slušný, kultivovaný, zvýšeně úzkostný, forma - násilí a mučení je cílené a rafinované, skryté, bez přítomnosti svědků, rodinné prostředí - časté uplatňovaní důsledného a náročného přístupu, někdy až vojenského drilu bez lásky.
"Vtipálek" - optimistický, dobrodružný, "srandista", se značnou sebedůvěrou, výmluvný, většinou oblíbený a vlivný, forma - šikanuje pro pobavení sebe i ostatních, má snahu vypíchnout "humorné a zábavné" stránky oběti, rodinné prostředí - obecně - citová deprivace, nepřítomnost duchovních a mravních hodnot.

Jaké následky může mít šikanované dítě?
V dlouhodobém horizontu může šikana vést k poškození fyzického a psychického zdraví.
Poškození bývají mnohdy nevratného charakteru, osobnost jedince je narušena dříve, než se stačila plně rozvinout.
Dochází k přetrhání citových vazeb na své nejbližší.
Ponižování lidské důstojnosti vedoucí ke ztrátě důvěry k autoritám, která je doprovázená ztrátou iluzí o celé společnosti, která nedokáže garantovat alespoň minimální ochranu před násilím slabým a bezbranným jedincům společnosti.

Na co upozornit začínajícího školáka!

Při nástupu do školy informujte své dítě o možném nebezpečí a jednotlivých projevech šikany, např. formou pohádky či příběhu.
Zdůrazněte, že se nemusí bát o šikaně otevřeně mluvit.
Věnujte se svému dítěti, naslouchejte mu, všímejte si detailů vyprávění o dění ve škole i mimo ni.
Seznamte se dítě s širším okruhem osob, na které se může v případě potřeby obrátit.
Zdůrazněte, že nikdo nemá právo ubližovat druhým. Vhodné je použít nějaké ukázky z pohádky, např. nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj.
Upozorněte dítě na kriminální pozadí těchto skutků mezi dospělými a možnost stíhání případných aktérů.
Informujte dítě o tom, že vhodnou obranou proti šikaně je dobrá parta a kamarádi, kteří se nebojí pomoci jeden druhému a projevy šikany oznámit.
Při pravidelných návštěvách rodičovských schůzek se informujte nejen na prospěch Vašeho dítěte, ale i na zařazení dítěte v kolektivu, popř. na jeho chování o vyučování i mimo něj.
Promluvte o svých obavách s učitelem, ptejte se učitele na jeho názor na šikanu a nebojte se s ním spolupracovat. Je to Váš spojenec.
Ptejte se učitelů, zda se problémem šikany zabývají, jak šikanu zjišťují, jak následně postupují a zda sledují projevy chování i mimo vyučování.

Varovné signály pro rodiče!

Za dítětem domů nedochází žádný spolužák ani kamarád.
Dítě je zaražené, smutné a nemluví o tom, co se děje ve škole.
Špatně usíná, zdají se mu hrůzostrašné sny, křičí ze spaní.
Dochází ke zhoršení prospěchu, je nesoustředěné a často bez zájmu.
Před odchodem do školy nebo při příchodu ze školy si dítě stěžuje na zdravotní problémy.
Dítě často navštěvuje lékaře - má zvýšenou absenci, někdy i neomluvené hodiny.
Do školy a ze školy chodí oklikami, může chodit i za školu.
Domů přichází s roztrhaným oblečením, poškozenými školními pomůckami nebo bez nich.
Často potřebuje peníze, ztrácí kapesné, kupuje fiktivní školní pomůcky a neplatí obědy.
Dítě může chodit domů hladové, přestože dostává svačiny a má zajištěné obědy ve škole.
Nedokáže přesvědčivě vysvětlit svoje zranění.
Nechce chodit na tělesnou výchovu, má odřeniny, škrábance nebo řezné rány, které se nedají uspokojivě vysvětlit.
Je osamocené, s nikým se nebaví, nemá kamaráda, má často smutnou náladu, působí nešťastně a ustrašeně, stává se uzavřeným.
Dítě trpí poruchami soustředění, je smutné natolik, že se u něj může vyvinout patologický smutek - deprese.
Vyhrožuje sebevraždou nebo se o ní dokonce pokusí.

Jak mají rodiče postupovat a co mohou při podezření na šikanu dělat!

Především ujistěte své dítě, že jste zcela na jeho straně, má vaši plnou podporu a může se spolehnout na vaši ochranu.
Zjistěte o útoku na vaše dítě co nejvíce informací.
Požádejte o pomoc ostatní členy rodiny.
V případě vážného fyzického napadení nechte své dítě odborně ošetřit a neposílejte ho následující dny do přímého kontaktu s předpokládanými útočníky.
Obraťte se na školu, nebojte se o šikaně promluvit otevřeně, např. na třídní schůzce, možná nebudete sami.
Máte-li na ni podezření, spojte se s ředitelem školy nebo s třídním učitelem. Pokud podáváte písemnou žádost nebo stížnost, mějte schovanou kopii dopisu.
Trvejte na osobní schůzce a neřešte celou záležitost pouze telefonicky.
Nebojte se požádat ředitele o přeložení dítěte do jiné třídy, případně školy. Zkuste si ověřit poměry, které vládnou na jiné škole.
Pokud s vedením školy nenajdete společné řešení, nevzdávejte to, obraťte se na příslušný školský úřad nebo na školní inspekci.
Nechtějte po svých dětech, aby byly statečné a vrátily to, co se jim stalo. Nemají na to sílu a řešení to není. Jednejte bez prodlení sami.
Pomozte svému dítěti zvládnout psychickou zátěž a informujte ho, jak se vyhnout nebezpečným situacím (např. co odpovědět, jak reagovat na provokace a jak zvládnout situaci v případě ohrožení).
V případě důvodného podezření na páchání trestné činnosti na vašem dítěti informujte neprodleně Policii ČR.

Lidská práva a právní následky
Státem ratifikovaná Úmluva o právech dítěte zaručuje všem dětem v pedagogických zařízeních bezpečný pobyt bez poškozování zdraví a ohrožení života. Šikanování je v řadě případech trestnou činností.

Šikana může naplňovat skutkovou podstatu trestných činů (omezování osobní svobody, krádeže, ublížení na zdraví, poškozování cizí věci, vydírání, loupeže, rasově motivované skutky, znásilnění, pohlavní zneužívání).
Osoba mladší 15 let není trestně odpovědná, ale soud pro mládež jí může uložit podle zákona č. 218/2003 Sb., o soudnictví ve věcech mládeže, některá z následujících doporučení: dohled probačního úředníka, zařazení do teraupetického, psychologického nebo jiného vhodného výchovného programu ve střediscích výchovné péče, ochrannou výchovu.
Trestní odpovědnost mladistvých (15-18 let) je posuzována soudy pro mládež podle zákona č. 218/2003 Sb., s ohledem na rozumovou a mravní vyspělost osoby, proti níž se vede trestní řízení.
Po dovršení 18 let věku jsou osoby plně trestně odpovědné a projednávají se běžným způsobem v trestním řízení.
Stane-li se vaše dítě obětí nebo svědkem šikany, mívá kromě strachu pocit studu a spoluviny, přestože se jí nezúčastnílo. Vždy svým dětem naslouchejte a nezlechčujte, co vám vyprávějí. Snažte se přesně zjistit, co se dělo. Pamatujte, že dítě bude hledat pomoc nejprve u vás!
administrator
Administrátor
 
Příspěvky: 4566
Registrován: sob 17. pro 2011 17:26:05
 


Zpět na Pomoc při specifických poruchách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Forums Bottom
cron